Strelnica pre streľbu jednotlivými ranami v stoji z krátkych guľových zbraní sa nachádza v katastrálnom území obce Veľké Úľany, okres Galanta, západne od obce Veľké Úľany, na juhozápadnom okraji listnatého lesíka. Je určená pre nácvik streľby v stoji z krátkych guľových zbraní, malokalibrovej pušky na náboj 22 Long Rifle a dlhých zbraní s nábojom 7,62 vz. 43 Red. (7,62 x 39 redukovaný) na streľbu jednotlivými ranami a športovú súťažnú streľbu z uvedených zbraní. Nie je určená na komerčné účely. Jedná sa o strelnicu verejnú, športovú.
Prevádzkovateľom strelnice je Športový strelecký klub Veľkoúľanský strelci o. z. IČO 42402484
1.3. Správca ( správcovia) strelnice sú zapísaný na príslušnom policajnom útvare
V prípade potreby môže prevádzkovateľ strelnice určiť ďalších pomocníkov správcu strelnice. Správca strelnice a jeho pomocníci sú zapísaní na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Galante, oddelenie dokladov. Každá zmena v ich údajoch musí byť nahlásená na OR PZ a doplnená do tohto prevádzkového poriadku.
Riadiaceho streľby určuje správca strelnice spravidla z pomocníkov správcu strelnice, poprípade aj z radu strelcov. Musí byť držiteľom zbrojného preukazu niektorej zo skupín A,B, C, D, alebo E minimálne tri roky a musí byť starší ako 25 rokov. Musí byť oboznámený s prevádzkovým poriadkom strelnice. Pri streleckej súťaží môže jeho povinnosti prebrať rozhodca súťaže.
Majú povinnosť prekontrolovať zbrane a strelivo a vylúčiť zo strelieb akúkoľvek zbraň a strelivo, ktoré podľa ich mienky nespĺňajú bezpečnostné požiadavky. Sú povinní preskúšať strieľajúcich zo znalosti bezpečnostných pravidiel.
3.5 Riadiaci streľby zodpovedá za dôsledné dodržiavanie poriadku a disciplíny na strelnici pred streľbou, počas celého jej priebehu a po jej ukončení. V tejto dobe sú mu podriadené všetky osoby na strelnici! Dohodnutým spôsobom zabezpečuje prístup strelcov a obsluhy terčov k terčom a zabezpečuje aby obsluha neopustila v priebehu strelieb priestor pre ňu vyhradený. Je povinný ihneď prerušiť streľbu ak dôjde k porušeniu bezpečnostných pravidiel, k poraneniu, prípadne k inej mimoriadnej udalosti. Streľbu môže znova zahájiť až po odstránení príčin jej prerušenia. Pri mimoriadnej udalosti informuje okamžite správcu strelnice a spolupracuje s ním.
4.1. Vymedzenie zbraní.
Na strelnici je povolené používať krátke guľové zbrane s úsťovou energiou do 1 350 J, malokalibrovú pušku na náboj 5,6 Long Rifle (0,22 LR) a samonabíjaciu pušku s nábojom 7,62 x39 redukovaný (7,62 vz. 43 Red.) pri streľbe v stoji, jednotlivými ranami. Prehľad najznámejších zbraní je uvedený v tabuľke na konci streleckého poriadku. Všetky zbrane musia byť v dobrom technickom stave, označené platnou overovacou značkou a riadne evidované v platnom doklade. Používané strelivo musí mať strely s „mäkkým“ (oloveným) jadrom.
4.2 Vymedzenie streliva.
Na strelnici je povolené používať strelivo s úsťovou energiou strely do 1350 J zhotovené z olova alebo iných mäkkých kovov. Je zakázané používať strelivo s tvrdými (oceľovými) strelami.
4.3. Na strelnici je prísne zakázané používať iné zbrane a strelivo ako je povolené a strieľať mimo vyhradený priestor!
Streleckú činnosť v priestore strelnice organizuje a riadi riadiaci streľby. Všetci prítomní sú povinní bezodkladne plniť jeho nariadenia a pokyny.
5.1. So zbraňami sa musí manipulovať s maximálnou opatrnosťou bez ohľadu na to či sú nabité, alebo nenabité. Mimo streleckého stanovišťa musia byť zbrane vybité. Na streleckom stanovišti musia byť zbrane nabíjané až pred streľbou na pokyn riadiaceho streľby. Po ukončení, alebo prerušení streľby musia byť zbrane bezprostredne vybité a v bezpečnostnom stave. Bezpečnostný stav znamená:
5.2. Zbraň sa môže nabíjať výhradne len na streleckom stanovišti na pokyn riadiaceho streľby. Strelec je pri nabíjaní a vybíjaní, ako aj počas celej doby pokiaľ je zbraň nabitá otočený smerom k výstrelnej, pričom hlaveň je namierená do smeru streľby.
5.3. Riadiaci streľby môže streľbu kedykoľvek zastaviť povelom „STREĽBU ZASTAVIŤ!“ Na tento povel musia všetci strelci okamžite zastaviť streľbu. Po povele „VYBIŤ ZBRAŇ!“ musia všetci strelci vybiť svoju zbraň a uviesť ju do bezpečnostného stavu. V streľbe je možno pokračovať až na príslušný povel riadiaceho streľby.
5.4. Po dostrieľaní musí strelec zbraň vybiť a ďalej s ňou naložiť tak, aby bolo zamedzené jej zneužitie. Dotýkať sa cudzej zbrane je možné len so súhlasom jej držiteľa.
5.5. Strelci a funkcionári strelnice sú povinní upozorniť riadiaceho streľby na akúkoľvek nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla viesť k poraneniu osôb, zvierat alebo k poškodeniu majetku.
5.6. V prípade poruchy zbrane je strelec povinný ohlásiť zdvihnutím ruky poruchu riadiacemu streľby, ktorý je povinný streľbu prerušiť. Na pokyn riadiaceho streľby zbraň vybije, prípadne zaistí. Pri zlyhaní počká minimálne 15 s a až potom vybije zbraň. Strieľať s predmetnou zbraňou je možné až po súhlase riadiaceho streľby a overení, že nešlo o poruchu zbrane ale o nesprávnu obsluhu zbrane, resp. zlyhané strelivo.
5.7. V priebehu streľby je zakázané na strelnici fajčiť, rozprávať alebo iným spôsobom rozptyľovať pozornosť ostatných strieľajúcich.
5.8. Priestor pre divákov a ďalších strelcov ako aj osôb, ktoré sú prítomné streľbám sa nachádza mimo priestor strelnice, za streliskom, oddelený plotom z tvárnic od streliska. Počas strelieb má byť zreteľne označený a vyhradený.
5.9. Strelci a osoby prítomné na strelisku sú povinní používať ochranu sluchu, ochrana zraku sa odporúča.
5.10 V prednej časti streliska sú strelecké stanovištia, za nimi je priestor pre strelcov a oprávnené osoby. Streleckých stanovíšť je 7, ich rozmery sú vyznačené na zemi spolu s číslom boxu. Očíslované sú sprava doľava. Stanovištia č.1 až 6 sú rovnaké, určené pre streľbu skúsených strelcov. Stanovište č. 7 je od stanovišťa č. 6 a ľavého plotu oddelené nepriestrelnými ochrannými zástenami a tvorí samostatný strelecký box. Strelecký box č.7 je určený pre streľbu neskúsených strelcov a začiatočníkov. Jednotlivé strelecké stanovištia (1 až 6) sa pri streľbách oddeľujú od seba ľahkými ochrannými zástenami, ktoré zabezpečujú ochranu strelcov v boxoch pred vystrelenými nábojnicami odletujúcimi zo susedných boxov. V prednej časti streleckého boxu je umiestnená strelecká lavica. Palebná čiara je vyznačená na podlahe. Pred každým boxom je pred streľbou z boxu zavesená ochranná balistická clona. Reťaze umožňujú upraviť výšku zavesenia ochrannej clony podľa potreby.
5.11 Terče sú statické, Strieľa sa na papierové terče uchytené na lepenkách v upravených pneumatikách, alebo drevených stojanoch. Možná je aj streľby na kovové terče, upravené tak aby nemohlo dôjsť k odrazu strely smerom na strelca. Prvá terčová čiara je vyznačená na 25 m, druhá na 50 m. Podľa požiadaviek je možné umiestniť terče aj na iné vzdialenosti. Pneumatiky sú označené číslom streleckého stanovišťa z ktorého na terč bude vedená streľba, tak aby výstrelná pre každý terč bola rovnobežná s osou strelnice. Nie je možné povoliť streľbu na vedľajšie terče (krížová streľba)!
6.2 V prípade zranenia osoby v priestore strelnice riadiaci streľby zastaví streľbu, zabezpečí vybitie zbraní, bezprostredne informuje správcu strelnice a spolu organizujú poskytnutie prvej pomoci, poprípade presun zraneného do nemocnice alebo privolanie záchrannej služby. V prípade potreby vyrozumie políciu a do jej príchodu sa riadi jej pokynmi.
6.4. Každá mimoriadna udalosť musí byť zapísaná v prevádzkovom denníku strelnice.
Ak príde pri k poraneniu strelou je potrebné postihnutého prezrieť, či sa jedná o postrelenie, kde strela, alebo jej časti uviazli v tele, alebo o priestrel, kde strela vstúpila i opustila telo. Vstrelená strana je obvykle menšieho priemeru, výstrel väčšieho. Záleží od miesta zasiahnutia strelou, na základe čoho môžete realizovať prvú pomoc. Nezabudnite však nato, že sa mohla strela (jej časti) vo vnútri od skeletu kosti odraziť a zasiahnuť i iné orgány než sa pôvodne predpokladá. Preto je i tu veľmi dôležité okamžité privolanie rýchlej záchrannej pomoci.
STRELNÉ RANY
Príznakmi poranenia je krvácanie pri vstrele a výstrele, bolesť, príznaky šoku,
Postup:
Pri každom väčšom poranení treba očakávať vznik šoku. Nečakať s prvou pomocou na príznaky šoku. Nepodávať tekutiny.
POZOR! nedávať nič jesť a piť
ŠOK
Akýkoľvek úraz vedie skôr alebo neskôr k príznakom šoku
Príznaky :
Postup:
Do protišokovej polohy nedávať pri: poranení hlavy a hrudníka, srdcových a dýchacích ťažkostiach, bezvedomí. Zabezpečiť ticho, teplo, transport, tíšenie bolesti.
DÔLEŽITÉ TELEFÓNNE ČÍSLA
Integrovaný záchranný systém:112
Polícia:158
Prvá pomoc:155
Hasiči:150
Copyright © 2023 | WordPress Theme by MH Themes
Stránky, na ktoré sa chystáte vstúpiť, obsahujú informácie určené len pre odbornú verejnosť v oblasti zbraní a streliva. Vyhlasujem, že som držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie.